Książki




Tytuł książki:  „CZŁOWIECZY LOS”
Autor: Irma Martens-Berner
Wydawnictwo: Znaki Czasu
Rok wydania: 2013

Człowieczy los… wspomnienia matki

Wśród różnych pozycji wspomnieniowych dotyczących Anny German, polskiej piosenkarki i kompozytorki, na rynek księgarski wchodzi właśnie pozycja zupełnie nowa i inna od dotychczasowych. Oto ukazują się wreszcie wspomnienia Irmy Martens-Berner (1909-2007) – matki Anny German. Są to wspomnienia sięgające zarówno czasów carskiej i porewolucyjnej Rosji, jak też z okresu polskiego, po powojennej repatriacji autorki do Polski wraz z małą Anią i jej babcią. Ta książka to literacka fotografia minionej epoki.

Człowieczy Los, jak każdy pamiętnik czy monografia, szczególnie dużo miejsca poświęca życiu samej autorki. Pozwala nam poznać skomplikowane losy jej rodu, w tym jej pochodzenie od holenderskich menonitów. To wspomnienie wielobarwne, odmalowujące młodość kobiety, której lata rozkwitu przypadły na trudne czasy rewolucji i wojny, co odcisnęło na niej swoje ślady. Nie jest to więc książka o szczęściu, ale o emocjach, goryczy, napięciach i smutku. Jak napisała sama autorka: „Wspomnienia te nie są radosne, a jeśli radość w nich jest zawarta, to ma blask słaby, niby promień słońca przygaszony ciemnymi chmurami lub spowity mgłą”. Nie może to jednak dziwić, gdyż człowieczego losu nie omijają żadne z ludzkich doznań.

Duże wrażenie na czytelniku robi znakomita pamięć autorki do szczegółów. Dzięki temu czytelnik może wnikliwiej wejrzeć w warunki i atmosferę omawianych zdarzeń. W jakimś sensie może też lepiej zrozumieć niektóre wspólne momenty w dziejach Rosji, a potem Związku Radzieckiego i Polski.

Pomimo raczej melancholijnego tonu z książki bije duchowa siła autorki – kobiety utrudzonej, ale nie przegranej, okaleczonej utratą najbliższych, ale nie złamanej. Siłę tę czerpała z tego, co wyniosła z rodzinnego domu, ze swych protestanckich korzeni, które wykształciły w niej – jak sama napisała – celowość działania, przyjaźń oraz obowiązkowość.

Jednak w tym bogatym świadectwie o ludzkich losach nie mogło zabraknąć postaci najważniejszej – córki Anny. To właśnie jej w dalszej części wspomnień Irma Martens-Berner poświęca najwięcej miejsca. Nieznany dotąd w literaturze opis dzieciństwa córki z czasów przebywania rodziny w Uzbekistanie i z czasów zawieruchy wojennej jest odkrywczy. Oczywiście w swych wynurzeniach autorka nie pomija też początków i niezwykłego rozwoju kariery artystycznej swojej córki. Ale jakże nietypowe są to wspomnienia – wolne od egzaltacji i blichtru, tak charakterystycznych dla publikacji wspomnieniowych z dziedziny show-biznesu. To raczej ciepłe, osobiste, a jednocześnie nie pozbawione krytycyzmu wspomnienia matki wielkiej artystki. Widać w nich zwykłe zatroskanie i szarą codzienność powojennej Polski i czasów PRL-u. To wrażenie prostego ładu życia rodziny Irmy i Anny towarzyszy nam już do końca lektury.

Z dużym przejęciem odbiera się też wspomnienia matki z tragicznego wypadku Anny German, który na zawsze zmienił losy jej rodziny. Jednak jak się okazuje, ten bolesny okres stał się potem czasem nadziei i zapału, związanym z odbudową normalnego życia Anny. To jakże trudne do zrozumienia doświadczenie pokazało, że istnieją artyści, których sukcesy rodzą się wśród cierpień i dramatów. I za to chyba tak ich cenimy. Jako osoba wyłączona na kilka lat z życia zawodowego, Anna German wnosiła potem na estradę tę tonację zadumy nad człowieczym losem. I taką ją pamiętamy.

Czy Anna German była zjawiskiem muzycznym? Na pewno. Ze swoją znakomitą interpretacją piosenek nastrojowych, lirycznych mogła zrobić jeszcze większą karierę, niż zrobiła. Nie obce jej też były utwory pogodne, a nawet humorystyczne, co pokazała w rosyjskich romansach i ariach Scariattiego. Jej twórczość estradowa stanowiła harmonijną symbiozę z literaturą, muzyką, a wreszcie z człowieczym losem. Ale nie to tylko zwraca naszą uwagę na Annie German. Ktoś, kto nawet nie wie o niej zbyt wiele, czytając tę książkę, odniesie wrażenie harmonii, skromności i szlachetności obecnych w jej bogatym, choć krótkim życiu. A fakt, że nie była ona dzieckiem szczęścia dopieszczonym przez los, tym bardziej wzbudza do niej sympatię.

Możemy tylko być wdzięczni Irmie Martens-Berner za pozostawienie tak cennego dokumentu, za opis wzruszeń i pięknych doznań związanych z bliskimi jej ludźmi. I wreszcie – za przypomnienie tylu świetnych, choć niestety zbyt szybko zapomnianych nazwisk muzyków, aktorów i wykonawców.

Nie możemy też nie podziękować Jerzemu Kocotowi, którego ogromne zaangażowanie sprawiło, że wspomnienia o rodzinie Anny German ukazują się wreszcie w formie książkowej.

„Jestem Polsce bardzo wdzięczna za wszystko” – napisała Irma Martens-Berner.

My także – droga Irmo, choć już tego nie usłyszysz, jesteśmy Ci wdzięczni za to piękne i mądre życie, za przywiązanie do Polski i za Annę, choć nie wyśpiewała do końca pieśni swego życia.

Mirosław Harasim

/przedruk pochodzi – Znaki Czasu, Nr 5/13/

Źródło: Link



Na tej stronie można przeczytać skrót jednego z rozdziałów książki pt. Człowieczy los autorstwa Irmy Martens-Berner: Link






Tytuł książki:  „GERMAN - ŚPIEWAJĄCY ANIOŁ”
Wydawnictwo: Super Album
Dodatek do gazety: Super Express 2013/06/20

Album “Super Expresu” o Annie German przedstawia historię wielkiej artystki  i jednocześnie niezwykłe losy tej skromnej kobiety. Możemy w nim przeczytać: opis dramatycznego dzieciństwa piosenkarki i jej walki o powrót na scenę po tragicznym wypadku oraz porywającą historię jej wielkiej kariery i miłości do męża i syna. Album zawiera także pełno anegdot i ponad 100 unikatowych, dotąd niepublikowanych niezwykłych zdjęć i pamiątek z życia piosenkarki. Do przeczytania książki zachęca biograf i menadżer gwiazdy - Zbigniew Rabiński, który był przyjacielem Anny German. Wiele razy spotykali się i prywatnie, i zawodowo. Te wspólne chwile do dziś pozostają w jego pamięci. Cieszy się, że wiele faktów poznają też ci, którzy sięgną po książkę "German: Śpiewający anioł". W książce znalazły się wspomnienia tych, którzy bywali na organizowanych przez Zbigniewa Rabińskiego i Krzysztofa Cwynara koncertach - "Planeta Anna”.

To właśnie Cwynar był świadkiem zabawnej sytuacji, która przydarzyła się piosenkarce.

- To było w 1976 r. w USA, gdzie Anna i Krzysztof wspólnie koncertowali. On 160, ona 184 cm wybrali się na zakupy. Ania chciała kupić sobie modne wtedy spodnie i kurtkę dżinsową. Weszli do sklepu i nie zauważyli, że to sklep dla ludzi o nietypowych rozmiarach. Nagle stanął przed nimi sprzedawca, jeszcze wyższy od Ani. Ona wtedy zaśmiała się i powiedziała: "Jaka ja jestem mała". Oprócz dżinsowych strojów kupiła sobie czarną perukę a'la Kleopatra. Chciała ją potem wykorzystać w show, o którym marzyła - wspomina Rabiński.

Okazuje się, że po powrocie do Polski German planowała zmienić swój pomnikowy wizerunek.

- Chciała się bawić z publicznością. Śpiewać takie piosenki jak "Trębacz Franio", "Ktoś bardzo cię kocha". Te utwory właśnie skomponował dla niej Cwynar - wspomina Rabiński.

Przedwczesna śmierć zniweczyła marzenia.

Źródło: Link





Tytuł książki:  „Анна Герман - Эхо Любви”
Autor: kompilator - Иван Ильичёв
Wydawnictwo: Алгоритм (Algorytm)
Seria: Женщина, покорившая мир (Kobieta, która podbiła świat)
Rok wydania: 2013

Książka przedstawia wspaniałą osobowość Anny German w zestawieniu z jej tragicznym losem. Rzeczywistość ta jest dość trudna do pogodzenia, gdyż na fotografiach z wielu lat, przedstawiających piosenkarkę w różnych momentach jej życia, nie widać ani cienia smutku, wątpliwości czy zniechęcenia. Życie przygotowało dla niej straszne doświadczenia. Śpiewając swym anielskim głosem, pełnym współczucia i miłości do ludzi, zyskiwała coraz więcej nowych fanów w Polsce, we Włoszech, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Związku Radzieckim…



W Związku Radzieckim uważano Annę German za swoją, chociaż w jej żyłach nie płynęła ani kropla rosyjskiej krwi. Jednak ona sama, jej babcia i matka urodziły się w Rosji, a sama piosenkarka dobrze znała język rosyjski i lubiła kulturę rosyjską i rosyjskie pieśni.

Иван Ильичёв, autor książek o Annie German, pracował w domowym archiwum piosenkarki w Warszawie i zebrał unikalny biograficzny materiał. W wydaniu tym zostały przedstawione unikalne fotografie,  które w większości publikowane są po raz pierwszy w tej książce.

Książkę można kupić TU: Link





Tytuł książki:  „Życie artystek w PRL”
Autor: Sławomir Koper
Wydawnictwo: Wydawnictwo Czerwone i Czarne
Data premiery: 06 luty 2013

Książka Sławomira Kopra poświęcona jest kobietom tworzącym elitę artystyczną komunistycznej Polski. Sławomir Koper chciał, by każda z bohaterek książki "Życie artystek w PRL" reprezentowała inną dziedzinę sztuki i miała barwną, ciekawą biografię. Ujawnia ona także tajniki życia kobiet, dotychczas nieznane czytelnikom. Oprócz portretu Anny German, autor nakreślił portrety innych sławnych kobiet, m.in.: Agnieszki Osieckiej, Haliny Poświatowskiej, Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej, Kaliny Jędrusik, rzeźbiarki Aliny Szapocznikow oraz kompozytorki i skrzypaczki Grażyny Bacewicz. Książka przeznaczona jest nie tylko dla pokolenia PRL.





Tytuł książki:  „Tańcząca Eurydyka. Anna German we wspomnieniach”
Autor: zebrała i opracowała Mariola Pryzwan
Wydawnictwo: Marginesy
Rok wydania: Warszawa, kwiecień 2013
Dedykacja: Synowi Anny German

"Tańcząca Eurydyka" to pasjonująca biografia złożona ze wspomnień krewnych, znajomych i współpracowników Anny German. O traumatycznym dzieciństwie artystki opowiada jej matka, o drodze do muzycznej kariery - koledzy ze sceny i z lat młodości, o tragicznym wypadku i rehabilitacji - lekarze, a historię miłości przedstawia mąż i przyjaciele rodziny. Prawdziwe wydarzenia - nie zawsze wiernie oddane przez film, jeszcze ciekawsze i bardziej przejmujące niż serial - zilustrowane zostały dużymi kolorowymi reprodukcjami blisko 200 zdjęć i dokumentów.

„Śpiew był jej życiem. W jednym z wywiadów powiedziała: "Myślę, że każdy z nas ma swoją gwiazdę. Może nią być miłość, praca, macierzyństwo... Tylko trzeba zrobić wszystko, żeby nie gasł jej blask. Moja gwiazda - to piosenka". Los nie szczędził Annie German nieszczęść już w dzieciństwie. A potem, u progu międzynarodowej kariery, w sierpniu 1967 roku, uległa poważnemu wypadkowi na Autostradzie Słońca we Włoszech. Zakuta w gipsowy pancerz, długie tygodnie walczyła o życie, a następnie o powrót do zdrowia i śpiewania. Zaskoczyła wtedy niezwykłym męstwem, optymizmem, siłą woli i walki. Kilkanaście lat później tej siły już jej nie wystarczyło...” /fragment ze wstępu do książki/

Na kartach tej książki śledzimy trudny i barwny człowieczy los wybitnej piosenkarki. Bliscy opowiadają o jej dzieciństwie spędzonym w Azji Środkowej, o studiach we Wrocławiu, o początkach kariery i sukcesach na festiwalach w Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie. Mówią o pobycie Anny German we Włoszech, o jej tragicznym wypadku na Autostradzie Słońca, o długotrwałej rehabilitacji i triumfalnym powrocie na scenę. Czytamy też o uwielbieniu, jakim gwiazda cieszyła w Związku Radzieckim, oraz o jej powolnym odchodzeniu w cień w Polsce...

W książce "Tańcząca Eurydyka" znajdziemy wypowiedzi osób najbliższych artystce - matki, męża oraz przyjaciółki Anny Kaczaliny. Annę German wspominają koleżanki i koledzy ze środowiska artystycznego, między innymi Krzysztof Cwynar, Jerzy Ficowski, Katarzyna Gärtner, Witold Gruca, Marek Sewen, Sława Przybylska, Irena Santor, Stefan Rachoń, Szymon Szurmiej, Roman Ziemlański. Obraz uzupełniają fragmenty biograficznej książki napisanej przez Aleksandra Żygariowa.

Obecne wydanie "Tańczącej Eurydyki" poszerzone zostało o wspomnienia szwagierki Anny German Wiesławy Tucholskiej-Rozenek, Krzysztofa Krawczyka, Mariana Lichtmana z zespołu Trubadurzy, Jana Horodniczego (z Estrady Olsztyńskiej), Witolda Bartnikowskiego (jurora festiwali), reżysera programów rozrywkowych Tadeusza Aleksandrowicza, poetki Joanny Kulmowej, pisarza Jarosława Abramowa-Newerlego, piosenkarek Danuty Rinn i Reny Rolskiej, aktorek Hanki Bielickiej i Adrianny Godlewskiej, koleżanki z Włoch Hanny Grzesik, żeglarza Leonida Teligi, a także góralki, w której karczmie Anna i Zbyszek wyprawili przyjęcie weselne. Po raz pierwszy też drukowane są niektóre listy Anny German, między innymi do Anny Kaczaliny, do księdza Jana Twardowskiego i do Pawła Grzesika, syna Hanny.

Anna German nie lubiła mówić o sobie. Zebrane przez Mariolę Pryzwan wspomnienia tworzą piękny portret kobiety z klasą, szlachetnej, o nienagannych manierach, która w każdym człowieku starała się dostrzec dobro.

Źródło: Link





Tytuł książki:  „Anna German”. Biografia z niezwykłymi zdjęciami
Autor: Anna Zasiadczyk
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Seria: FAKT. prawdziwa historia
Rok wydania: Kwiecień 2013

"Anna German" to biografia napisana prostym, ale nie pozbawionym emocji językiem, wzbogacona niezwykłymi zdjęciami i tekstami największych przebojów artystki. Składa się  ośmiu rozdziałów: Z Holandii, przez Sowiety, do Polski; Geolog z mikrofonem zamiast młotka; Rosyjska dusza; Cień grozy na słońcu Italii; Wrócić do życia, wrócić na scenę; Miłość pokonała wszystko; Bóg dał jej siłę; Czy pamiętasz…

Od autorki:

„Eurydyka, Eurydyka..." nuciłam tę Piosenkę już jako kilkuletnia dziewczynka. Jeszcze nie wiedziałam, kim, a może czym jest tytułowa Eurydyka. Wiedziałam tylko, że wyśpiewana jest czystym jak górski potok głosem. Głosem, Który przez lata brzmiał w mojej głowie i mimo wielu piosenek, które potem ukochałam, nie dał się zapomnieć.

O samej Annie German wiedziałam, że była wysoka, miała blond włosy i zbyt szybko odeszła. Gdy siadałam do napisania tej książki, nie zdawałam sobie jeszcze sprawy, że dane mi będzie poznać tak dobrą i czystego serca osobę. Z każdą godziną, kolejną informacją, jaką przeczytałam o Annie German, wyłaniał się obraz kobiety wyjątkowej. Kobiety, która ujmowała wszystkim dobrem i niesamowitą siłą. I choć ona sama mówiła, że jej największą miłością jest piosenka, to mam nieodparte wrażenie, że równie mocno kochała ludzi...
                                                                                             Anna Zasiadczyk

Książkę można zamówić telefonicznie: 22-761-32-14 lub przez Internet: www.fakt.interia.pl





Tytuł książki:  „Анна Герман. Мы долгое эхо”
Autor: Иван Ильичёв
Wydawnictwo: Эксмо
Seria: Легенды авторской песни
Rok wydania: 15 czerwca 2012

Książka jest kolejną biograficzną opowieścią o Annie German, napisaną w oparciu o jej autorskie, oryginalne  teksty, wywiady radzieckich i polskich dziennikarzy, wspomnienia matki Anny – pani Irmy Martens, a także bliskich przyjaciół piosenkarki. Książka jest ilustrowana fotografiami pochodzącymi z prywatnego archiwum rodziny German.

Książkę można kupić TU: Link





Tytuł książki:  „Анна Герман. Белый ангел песни”
Autor: Иван Ильичёв                                        
Wydawnictwo: Майор, Издатель А. И. Осипенко
Seria: Неформальные биографии
Rok wydania: 2012

W książce przedstawiono zbeletryzowaną biografią słynnej radzieckiej i polskiej piosenkarki Anny German. Jej głos był podziwiany na całym świecie, ale przede wszystkim - w Związku Radzieckim i Polsce. Do dziś imię Anny German dla milionów Rosjan - legenda. Na jej piosenkach wychowało się  kilka pokoleń - "Надежда". "Когда цвели сады". "Танцующие Эвридики", "Случайность", "Гори, гори, моя звезда", "А он мне нравится", "Эхо любви". Osobowość Anna German jest interesująca dla wszystkich, którzy cenią prawdziwą sztukę i którzy są zainteresowani drogą młodej piosenkarki do sławy. Na łamach książki przedstawiono błyskawiczny wzrost piosenkarki w Polsce, jej sukces we Włoszech, występ w San Remo, a potem wypadek samochodowy i lata rehabilitacji, powrót na scenę, podróże do Związku Radzieckiego oraz pieśni radzieckich kompozytorów, którzy pisali dla piosenkarki. Książka ukazuje, jak kochali Annę German zwyczajni widzowie i urzędnicy telewizyjni, opisuje jej szczęście macierzyńskie i tragiczną przedwczesną śmierć. Książka jest ilustrowana zdjęciami, z których wiele opublikowano po raz pierwszy.

Książkę można kupić TU: 






Tytuł książki:  „Анна Герман - Мы долгое эхо”
Wydawnictwo: Амфора
Seria: Людям о людях
Rok wydania: 2012

Książka stanowi autobiograficzną opowieść o Annie German, od lat jednej z najbardziej uwielbianych piosenkarek w Związku Radzieckim. Napisana została w oparciu o autorskie teksty, wywiady udzielone radzieckim i polskim dziennikarzom. Zawiera również wspomnienia matki piosenkarki, pani Irmy Martens i bliskich przyjaciół.

Książka ilustrowana jest rzadkimi fotografiami, pochodzącymi z archiwum rodziny German i osobistego, licznego archiwum inicjatora, biografa piosenkarki Иванa Ильичёвa. Ukazuje niezapomnianą artystkę, jako pogodną osobę i utalentowanego człowieka, który przeszedł przez ciężkie próby losu. Adresowana jest do szerokiego grona czytelników, szczególnie do licznych fanów Anny German.

Książkę można kupić TU: Link





Tytuł książki:  „Anna German o sobie”
Autor: Mariola Pryzwan
Wydawnictwo: MG
Rok wydania: Sierpień 2012

Poprzednia książka Marioli Pryzwan o Annie German - "Tańcząca Eurydyka" - zawierała wspomnienia znajomych, przyjaciół i krewnych artystki. Tym razem biografka postanowiła oddać głos samej Annie German. Pozbierała jej wypowiedzi z audycji radiowych, prasy polskiej, rosyjskiej i włoskiej. Zadanie nie było łatwe, ponieważ gwiazda nie lubiła udzielać wywiadów -  tym cenniejsze są dzisiaj dla nas jej wypowiedzi…

Lektura publikacji "Anna German o sobie" dostarcza wielu szczegółów z ciekawego życia piosenkarki. Przeczytać w niej można o dzieciństwie spędzonym w środkowej Azji, o studiach geologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim, o współpracy z teatrem studenckim Kalambur, o sukcesach na festiwalach w Opolu, Sopocie, San Remo i Ostendzie. W książce znajduje się także  sporo wiadomości na temat pobytu Anny German we Włoszech, na temat jej tragicznego wypadku samochodowego, długotrwałej rehabilitacji oraz heroicznej walki o powrót na estradę. Można zobaczyć Annę German nie tylko jako wielokrotnie nagradzaną wokalistkę, ale również jako wrażliwego, ciepłego i dobrego człowieka, a także przeczytać o czym marzyła, co myślała o szczęściu, jak pięknie mówiła o swojej babci, matce i synku...

Pozycja została wydana równo 30 lat po śmierci „białego anioła polskiej piosenki”. Zawiera 164 fotografie, pochodzące głównie z rodzinnego archiwum, a także prywatne listy i dokumenty.





Tytuł książki:  „Wróć do Sorrento?... Moja historia”
Autor: Anna German
Wydawnictwo: Latarnik
Rok wydania: listopad 2012

Wznowienie legendarnej książki Anny German w trzydziestą rocznicę śmierci wybitnej piosenkarki. Książka ze wstępem Tomasza Raczka i jego rozmową z Mariuszem Walterem autorem filmu „Powrót Eurydyki” oraz kalendarium opracowanym przez Marcina Dąbrowskiego.

Oto jedna z recenzji, napisana przez Internautę po przeczytaniu książki:

„Bezcenny bestseller, biały kruk o białym aniele” - Autor: zbyszek  piotr (2012-12-22)
Latarnik to gość, który zapala światło w latarni aby ci, co na morzu łatwiej mogli trafić do bezpiecznego portu. Dziś "Latarnik" - Instytut Wydawniczy - zapalił nam światełko przypomnienia o Annie German - światło najczystsze i najpiękniejsze jakim jest niewątpliwie niniejsza reedycja książki Anny German " Wróć do Sorrento?" Dzięki temu światłu wznowionej książki docieramy do portu ... niesieni falą zaciekawienia dobiegamy do spokojnego lustra prawdy o Annie German, bo poznajemy Ją, jaką była faktycznie, poprzez pisane słowo, widzimy Ją samą w tym to co i w jaki sposób opisała , zrelacjonowała wprost od serca swego do serc i rozumów czytelników, fanów, sympatyków ... bo tak wiele listów od nich w czasie rehabilitacji dostała, w listach wyrazy uwielbienia, hołdu, ale także sporo słów wsparcia, troski. Anna German za pośrednictwem książkowej opowieści o sobie z przed włoskiego i włoskiego rozdziału Jej życia i artystycznej drogi postanowiła się odwdzięczyć, podziękować, a także odpowiedzieć na liczne pytania. Książką, bo jeszcze wówczas nie występowała, nie nagrywała piosenek. Współczesne wydanie książki wzbogacono bardzo licznymi fotografiami, wstępem Tomasza Raczka, jego wywiadem z Mariuszem Walterem oraz kalendarium opracowane przez Marcina Dąbrowskiego. Książka bezcenna.

Źródło: Link





Tytuł książki:  „Анна Герман. Гори, гори, моя звезда”
Autor: Иван Ильичёв
Redaktor: Селин О.
Wydawnictwo: Эксмо
Seria: Лучшие биографии
Rok wydania: 2010

Książka  jest nowym spojrzeniem na biografię Anny German. Zawiera pełną wersję autobiograficznej książki piosenkarki "Wróć do Sorrento?” oraz wspomnienia pani Irmy Martens (matki Anny). Przedstawione zostały także w niej wywiady, których piosenkarka udzieliła polskim i rosyjskim dziennikarzom oraz wspomnienia zaprzyjaźnionych z piosenkarką osób: Александра Жигарева, Анастасии Цветаевой и архимандрита Виктора (Мамонтова). Ale być może głównym prezentem dla fanów piosenkarki jest premierowa publikacja "Сказки о быстрокрылом скворце", którą Anna German napisała tuż przed śmiercią. Książka jest ozdobiona pięknymi zdjęciami, wiele fotografii w 


niej zawartych, opublikowano po raz pierwszy.

Książkę można kupić TU:










Tytuł książki:  „Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German”
Autor: zebrała i opracowała Mariola Pryzwan
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Rok wydania: 2008

"Tańcząca Eurydyka. Wspomnienia o Annie German" to zbiór wspomnień przyjaciół, znajomych i najbliższych Anny German - jej matki i męża, przeplatany fragmentami biografii piosenkarki autorstwa rosyjskiego dziennikarza Aleksandra Żygariowa. Fragmenty książki Aleksandra Żygariowa „Anna German” przełożyła Mariola Pryzwan.

Książka przedstawia trudny i barwny "człowieczy los" Anny German: dzieciństwo spędzone w Uzbekistanie, młodość we Wrocławiu, początki kariery w Estradzie Wrocławskiej i Rzeszowskiej, sukcesy na festiwalach piosenki w Opolu i Sopocie, występy we Włoszech, a potem tragiczny wypadek, długą rehabilitację i powrót na scenę. Uwielbienie w Związku Radzieckim i… powolne odchodzenie w cień w Polsce.

O zdarzeniach tych opowiadają znani i popularni piosenkarze i muzycy, m.in.: Irena Santor, Maria Koterbska, Sława Przybylska, Krzysztof Cwynar, Andrzej Dąbrowski, Stefan Rachoń i Szymon Szurmiej. Wspomnienia bogato ilustrowane unikatowymi fotografiami i dokumentami z prywatnego archiwum Zbigniewa Tucholskiego, męża piosenkarki.





Tytuł książki:  „Z dziejów Polek” - tom II (wersja polska)
Wydawnictwo: P.P.U.P. Poczta Polska
Rok wydania: 2004

Książka przedstawia dzieje Polek na przestrzeni wieków, które odegrały, w różny sposób, ważną rolę w naszych narodowych dziejach. Ukazano w niej Polki, których dokonania wywarły istotny wpływ nie tylko na losy naszego kraju, ale i całego świata. W tomie II przedstawiono Polki od Adelajdy do Anny German. Książka zawiera 200 stron.





Tytuł książki:  „Karuzela z Madonnami”. 57 BARDZO ZAKRĘCONYCH KOBIET
Autor: Tomasz Raczek
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Rok wydania: Grudzień 2003

Bestsellerowa książka Tomasza Raczka poświęcona pięćdziesięciu siedmiu sławnym kobietom, wśród których znajduje się Anna german - aktorkom, gwiazdom estrady, pisarkom, dziennikarkom - które świadomie i nieświadomie wpłynęły na jego życie. W portretach bohaterek książki, jak w kawałkach lustra, można zobaczyć historię XX wieku. Czasem także przypadkowo odbite fragmenty własnych doświadczeń. Losy 57 bohaterek przecinają się, splatają, wpływają na siebie. Dlatego lektura "Karuzeli z madonnami" może chwilami przypominać rozwiązywanie pasjonującej krzyżówki: jedno odgadnięte hasło pozwala szybciej odgadnąć i lepiej zrozumieć to, które się z nim krzyżuje. Prawdziwa gra towarzyska w krzyżujące się wątki i skojarzenia.

Co łączy te 57 kobiet? To, że Tomasz Raczek uznał je za wyjątkowe i niezwykłe. "Zawsze fascynowały mnie kobiety nie pasujące do stereotypu: ani polskiego, czyli matki-Polki, ani niemieckiego - trzech "K" (Kinder - dzieci, Kuche - kuchnia, Kirche - kościół), ani żadnego innego. Zauważałem przede wszystkim te, które miały silne osobowości, wyjątkowe zdolności i odwagę, by żyć na własny rachunek" ...wyjaśnia koncepcję swojej książki Tomasz Raczek.

Książka "Karuzela z Madonnami" składa się z pięćdziesięciu siedmiu mini-rozdzialików, z których każdy jest poświęcony innej kobiecie, m. in.: Hance Bielickiej, Ewie Demarczyk, Księżnej Dianie, Urszuli Dudziak, Irenie Dziedzic, Edycie Górniak, Dalidzie, Agnieszce Holland, Whitney Houston, Krystynie Jandzie, Alinie Janowskiej, Beacie Kozidrak, Irenie Kwiatkowskiej, Magdzie Umer, Maryli Rodowicz, Edycie Wojtczak. Wiele z tych rozdziałów to krótkie wywiady Tomasza Raczka z owymi podziwianymi przez niego kobietami, inne to niewielkie notki, w których autor pokrótce przedstawia postać bohaterki oraz powody, dlaczego uważa ją za niezwykłą.





Tytuł książki:  „Fotonostalgia. Znani i lubiani w obrazie i anegdocie”
Autor: Zofia Nasierowska, Agnieszka Osiecka
Wydawnictwo: Prószyńki i Spółka
Rok wydania: Warszawa, październik 2003

Jest to wydanie drugie albumu. Opis książki znajduje się poniżej w wydaniu pierwszym "Fotonostalgia...". Posłowie do wydania drugiego napisała Magda Umer.


















Tytuł książki:  "Die unbekannte Anna German" (niemiecki)
       „Неизвестная Анна Герман” (rosyjski)
       „Nieznana Anna German” (polski)
Autor: Artur Hörmann (Artur German)
Rok wydania: Berlin 2003

Książkę napisał nieżyjący już (zm. 08.12.2011r. w  Wittenberge/Brandenburgia w wieku 92 lat) dziennikarz,  wujek Anny German i brat jej ojca - Eugena Hörmanna (Eugeniusza Germana).  Jest to pierwsza publikacja o długo ukrywanej prawdzie o pochodzeniu Anny German, o jej niemieckich korzeniach, o losach jej ojca i krewnych ojca Anny German. Mało kto dzisiaj wie, że Anna German przez całe życie musiała ukrywać swoje pochodzenie. Było to konieczne, gdyż w przeciwnym razie być może w ogóle nie byłoby Anny German… W książce znajdują się różne źródła literackie i dziennikarskie, wywiady, listy, wspomnienia i autentyczne zdjęcia rodzinne.

Książka została przetłumaczona na język rosyjski. Rosyjska wersja: redakcja Гуго Вормсбехера.

Fragment książki w języku rosyjskim znajduje się na stronach:



O książce można przeczytać również m. in. na stronach:

Link2  ( u dołu strony)





Tytuł książki:  „Wróć do Sorrento?...”
Autor: Anna German
Rok wydania: 2002

Wznowienie

Wydanie II uzupełnione o wspomnienia matki Irmy Martens i kalendarium Zielona Góra 2002





Tytuł książki:  „Sprawa Atomu”
Autor: Michał Gryziński
Wydawnictwo: Homo-Sapiens
Rok wydania: 2002

 "Sprawa atomu" jest sumą 40 lat pracy naukowej fizyka, który stworzył własną, oryginalną wizję atomu i jego funkcjonowania. Do swoich przyjaciół, poza tymi z branży, zalicza utalentowaną przedwcześnie zmarłą pieśniarkę Annę German (z wykształcenia geolog), która z mężem Zbigniewem Tucholskim bywała na jego wykładach i chętnie dyskutowała o fizyce. Książka "Sprawa Atomu" (rodzaj atomu) zawiera ilustrację wiersza "Być może "z St. R. Dobrowolskiego i nuty tego utworu, który został skomponowany i pięknie zinterpretowany przez Annę German.







Tytuł książki:  „Człowieczy los - wspomnienia o Annie German”
Autor: Adriana Polak
Wydawnictwo: Aris Poland publication
Rok wydania: 2000

Oto, jak opisuje swoją książkę autorka:

„Człowieczy los - wspomnienia o Annie German” to wzruszająca książka biograficzna, która przypomina chwile, kiedy cały świat bawił się, płakał, radował, czasami smucił, słuchając przepięknego wykonania, ciepłych refleksyjnych piosenek Śpiewającej Eurydyki - Anny German. Każdy miłośnik tej utalentowanej gwiazdy musi koniecznie przeczytać tę książkę. Po człowieku pozostają jedynie wspomnienia, ale póki one będą w naszych sercach, człowiek stanie się nieśmiertelny. Anna German odeszła z naszego świata bardzo wcześnie, pozostawiając jedynie swoją twórczość i wspomnienia.

Adriana Polak













Tytuł książki:  „Największy elf świata” Wspomnienia o Annie German
Autor: zebrała i opracowała Mariola Pryzwan
Wydawnictwo: Domena
Rok wydania: 1999

W 2005 roku ukazało się II wydanie książki Mariola Pryzwan, "Największy elf świata", Wspomnienia o Annie German, (Zielona Góra 2005)

Książka stanowi opowieść o życiu i karierze artystycznej Anny German. To próba odtworzenia fragmentów spotkań, zdarzeń; zebrania okruchów wspomnień. Próba ocalenia pamięci o Niej. Wspomnienia przyjaciół i znajomych: muzyków, kompozytorów, dyrygentów, aktorów, piosenkarzy, dziennikarzy i in. oraz fragmenty korespondencji zebrała, a także opracowała Mariola Pryzwan.

Piosenkarkę wspominają między innymi: Krzysztof CWYNAR, Jerzy FICOWSKI, Mieczysław GAJDA, Maria KOTERBSKA, Stenia KOZŁOWSKA, Bogusław LITWINIEC, Jerzy MICHOTEK, Jan NAGRABIECKI, Barbara NIEMAN, Adriana POLAK, Sława PRZYBYLSKA, Stefan RACHOŃ, Danuta RINN, Irena SANTOR, Marek SART, Marek SEWEN, Piotr WOJCIECHOWSKI, Rena ROLSKA…razem około 56 osób.

Książka zawiera kalendarium, dyskografię piosenkarki oraz CD z jej najpopularniejszymi piosenkami.





Tytuł książki:  „Fotonostalgia. Znani i lubiani w obrazie i anegdocie” (album fotografii)
Autor: Zofia Nasierowska, Agnieszka Osiecka
Wydawnictwo: Astrum
Rok wydania: Wrocław 1993

W 1993 roku w wydawnictwie „Astrum” został wydany album z podwójnymi portretami znanych ludzi. Każdemu portretowi Zofii Nasierowskiej towarzyszy anegdotyczny, często ironiczno-sentymentalny komentarz Agnieszki Osieckiej. Album zbudowany z portretów artystycznych ludzi popularnych i znanych z życia publicznego i ekranu (m.in. Anny German, Andrzej Wajda, Kalina Jędrusik, Henryk Tomaszewski). 

Agnieszki już nie ma... Zofia Nasierowska przestała, niestety fotografować... Na szczęście te dwie pozornie słabe kobiety zapisały i uwieczniły kawał tamtej epoki. I to co zrobiły, ma dzisiaj wartość nie tylko artystyczną, ale i historyczną.

Źródło: Link





Tytuł książki:  Анна Герман
Autor: Александр Жигарев
Wydawnictwo:  Смоленск, "Русич"
Seria: Женщина-миф
Rok wydania: 1988 - wznowienie 1998

Książki poświęcona jest życiu i twórczości wybitnej polskiej piosenkarki estradowej – Annie German. Autor opowiada o faktach towarzyszących narodzeniu się Anny German, jako piosenkarki, o złożonym świecie estrady, w którym utrzymywała swój niepowtarzalny styl, o jej uduchowionej sztuce, zdobywającej jej uznanie wielu milionów słuchaczy i widzów.

Książka o Annie German jest jednym z głównych dzieł dziennikarza, poety, autora tekstów pieśni i tłumacza Александра Жигарева. Napisana została z miłością i znajomością życia Anny German. Wyjaśnia czytelnikom, dlaczego ludzie z tak ogromnego kraju, jakim jest Związek Radziecki, ludzie o wysokiej kulturze muzycznej, pokochali Annę German. Autor ukazał piosenkarkę nie jako gwiazdę, czy musicalową divę, lecz jako prawdziwego muzyka, nieśmiałą artystkę, człowieka o wielkim sercu i wysokich zasadach moralnych. Interesujący biograficzny materiał, zawarty w książce А. Жигарева, potwierdza wszystko, co prawdziwe i piękne w postaci Anny German, co intuicyjnie wyczuwał każdy, kto słyszał jej śpiew.

Autor książki niestety nie widział nawet jednego egzemplarza swojej książki, bowiem gdy rękopis został oddany do druku, autor zmarł nagle w Warszawie w maju 1987 roku, wracając z Festiwalu Piosenki Radzieckiej z Zielonej Góry, poświęconego pamięci Anny German, gdzie uczestniczył  w nadaniu tamtejszemu amfiteatrowi imienia Anny German. Był bardzo szczęśliwy z tego faktu.

Александр Жигарев był niezwykle miłym i przyjaznym człowiekiem. Był dobrze znany i lubiany nie tylko w Związku Radzieckim, ale także w Polsce. Nic dziwnego, że wśród jego osobistych przyjaciół byli najwybitniejsi polscy pisarze, aktorzy i znani artyści, jak Jerzy Putrament, Leon Pasternak, Ryszard Stanisław Dobrowolski, Jerzy Jurandot, Stefania Grodzieńska, Stanisław Mikulski, Maryla Rodowicz i wielu innych.

Na tej stronie znajdują się linki do poszczególnych fragmentów książki: Link
Fragmenty książki można przeczytać również tutaj: 





Tytuł książki:  „Anna German”
Autor: Jan Nagrabiecki
Wydawnictwo: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Rok wydania: 1974

Książka „Anna German” stanowi biografię piosenkarki, pióra Jana Nagrabieckiego.

Jan Nagrabiecki tak napisał w swojej książce o Annie German:

„Jej dobroć i łagodność, umiłowanie świata, życzliwość jakaś taka, zdawałoby się „ślepa” dla każdego człowieka, niebaczna, czy się odpowie życzliwością na życzliwość. I ta właśnie, niespotykana tak często, wyjątkowa miłość do matki. Jakże to wszystko jest niemodne w dzisiejszym świecie, a jakże zarazem piękne! Piękne dzięki odwadze bycia wszędzie i zawsze sobą. Anna bowiem jak najdalsza jest od pozy fałszu, nieszczerości i „strategii”. Jej takt, będący wyrazem kultury osobistej, etyka, poziom moralny i intelektualny zmuszają nawet do uznania w niej Damy w życiu prywatnym i na estradzie. No i ta jej wielka pracowitość. Nigdy nie traci czasu. W przejazdach koncertowych uczy się nadal języków obcych. Dziś włada biegle angielskim, niemieckim, włoskim i rosyjskim” (str.2).





Tytuł książki:  „Wróć do Sorrento?...”
Autor: Anna German
Wydawnictwo: Iskry
Rok wydania:  Kwiecień 1970

W nocy z 27 na 28 sierpnia 1967 roku Anna German uległa wypadkowi samochodowemu we Włoszech. Jej rekonwalescencja po wypadku trwała około 3 lat.  W tym czasie Anna German otrzymała mnóstwo listów od wielbicieli jej talentu z całego świata. Ponieważ, jak sama twierdziła w jednym z wywiadów, fizycznie nie była w stanie odpowiedzieć na wszystkie listy, wówczas napisała książkę, która miała być odpowiedzią na nie.

11 maja 1969 roku w numerze 19 „Tygodnika Kulturalnego” ukazał się pierwszy z kilkunastu odcinków pamiętnika Anny German będącego zaczątkiem późniejszej książki. Dlatego też większość źródeł podaje rok 1969, jako rok wydania książki „Wróć do Sorrento?...”

W kwietniu 1970 roku Państwowe Wydawnictwo „Iskry” opublikowało pierwsze wydanie książki Anny German „Wróć do Sorrento?...”. W autobiografii Anna German wspomina swoją karierę i przeżycia. Skupia się na swojej pracy artystycznej we Włoszech, wypadku i powrocie do zdrowia. Książka okazała się bestsellerem. Wyrywano ją sobie z rąk i dosłownie zaczytywano. Do dzisiaj przetrwało niewiele egzemplarzy.

Tak wspomina to wydarzenie Tomasz Raczek:
na początku lat 70. ta skromna autobiografia Anny German, piosenkarki wracającej po tragicznym wypadku do publicznego życia, koncertów i nagrywania płyt, okazała się absolutnym bestsellerem. W księgarniach można ją było dostać tylko spod lady, gdy miało się zaprzyjaźnionych sprzedawców. Pożyczony egzemplarz, który wpadł mi wtedy w ręce, był niemal całkowicie zaczytaną (czyli rozpadającą się w wyniku zbyt częstego i gwałtownego odwracania kartek) broszurką. Dostałem ją tylko na chwilę, bo w kolejce czekało kilkanaście następnych osób spragnionych lektury. Być może dlatego do dzisiaj ocalało bardzo niewiele okazów tamtego wydania. Jednak pragnienie poznania wspomnień legendarnej gwiazdy pozostało (...)”./Wróć do Sorrento?... - 2012/

3 komentarze:

  1. Cudowne książki o Annie German. Perełki dla fanów tej Wielkiej Artystki. Oglądając te wydania polskie i rosyjskie jako fanka od ponad 40 lat w większości posiadam z czego bardzo się cieszę bo o Annie wiem prawie wszystko i znam Jej przepiękne nagrania. Pozdrawiam serdecznie !!!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo dziękuję za miłe słowa :) Cieszę się, że jest grupa osób, która nigdy nie zapomniała o Annie German...
      Pozdrawiam równie serdecznie

      Usuń
  2. Brakuje ksiąźeczek z 2014 (polska) oraz 1985 (rosyjska) lat

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy